téma - DISNEY LORCANA SHIMMERING SKIES

03.10.2024

Je to tady, dámy a pánové, konečně se i na našem blogu podíváme na další sérii karetní hry Lorcana. Pátá sada nese název Shimmering Skies a přímo navazuje na předchozí Ursula's Return, kde nás potrápila mocná Uršula. Minule toho nebylo vůbec málo a v Ravensburgeru se nedrželi zkrátka ani tentokrát, a tak tady opět máme jeden úplně nový produkt.

Novinku si ale necháme na později a nejprve se podíváme na už dobře známé startovní sady karet. Aktuálně máte na výběr mezi Emerald-steel, kde jsou hlavními postavami Scar a Kronk a druhým balíkem Ruby-amethyst, ve kterém najdete jakožto hlavní tváře Elsu a Raubíře Ralfa. Opět musím pochválit velmi pěkné ilustrace na kartách, které jistě osloví všechny fanoušky Disney animáků. Přesně téhle skupině lidí je navíc Lorcana určena, na tomhle se za celou dobu nic nezměnilo a pokud tímto tématem z nějakého osobního důvodu pohrdáte, nemá asi cenu se po téhle karetce vůbec pídit. Myslím si ale, že většina hráčů 25+ má ke klasické tvorbě Disney vřelý vztah a ty mladší má určitě šanci zaujmout právě Elsa a Ralf.

Ale né zas o tolik mladší, protože Lorcana se samozřejmě ani se svou pátou edicí nedočkala české lokalizace a prostor tady přitom byl, k čemuž se ještě dostaneme. Pokud ale angličtině vy a vaše děti nevládnete a nebylo by pro vás tím pádem hraní v anglickém jazyce možné, mám pro vás jiný tip. Tím je nově lokalizovaná deskovka Disney Villainous: Úvod do zla, kterou jsme u nás recenzovali nedávno. Honem rychle ale zpátky k Lorcaně. Pokud si pořídíte dva zmiňované starter decky, nic vám nebrání pustit se do hraní. V každé sadě navíc kromě návodu a žetonů opět naleznete jeden booster, a třeba budete mít takové štěstí, že si do své sbírky, nebo balíku založíte nějakou legendární kartu. Nechci vás ale rozhodně navádět k nějaké loterii a opět musím doplnit, že nakupování boosterů je pro mě tou největší Achillovou patou sběratelských karetních her a něco, co prostě na Deskologu nevyhledáváme.

Raději se zaměříme na ty hotové produkty, jako jsou třeba dvě moc pěkné neoprenové podložky, ilustrované obaly a krabičky na karty. Samozřejmě nesmím zapomenout na Illumineer's Trove, což je bedýnka, do které si můžete uložit buďto hotové balíky, jako to dělám já, a nebo sbírku přebytečných karet. Cenu tohohle boxu opět navyšuje sada osmi boosterů, takže i když se jedná o opravdu praktickou a pěkně ilustrovanou bedýnku, pořádně si za ni připlatíte. Na ty nejvzácnější karty pak můžete použít originální pořadač se složkami. Takzvané Card Portfolio, které je už aktuálně větší a pojme hned 252 karet. V tomhle ohledu se autoři poučili a od dřívějších 64 karet je to opravdu slušné navýšení. Navýšila se ale samozřejmě i cena pořadače a to na nějakých šest set čtyřicet korun českých. Lorcana zkrátka patří mezi opravdu drahé sběratelské hry a to i například v porovnání s konkurenčními a léty prověřenými Pokémony.

Pokud chcete vstoupit do světa Lorcany, nebude to zkrátka úplně levná záležitost. Tohle tvrzení ale rozbíjí právě nejnovější produkt Gateway. Minule jsme tady měli kooperativní variantu Illumineer's Quest Deep Trouble, ale tentokrát se autoři zaměřili na úplné začátečníky. Gateway bych přirovnal k oblíbené Pokémon sadě Battle Academy. Za nějakých šest set korun tady získáte krabici plnou obsahu pro úplné nováčky. Velmi mě překvapila pěkně zpracovaná kartonová herní deska, kterou samozřejmě můžete použít i mimo tuto sadu při běžném hraní. Žetony jsou podstatně kvalitnější, než ty, které znáte ze startovních balíků a Gift setů a podobají se kartonovým žetonům z klasických deskových her. K tomu si přičtěte pravidla v o dost větším a tím pádem i o něco přehlednějším formátu. Vše je navíc uloženo v jednoduchém, ale praktickém, insertu a Gateway se tímto stává asi nejzajímavějším produktem pro začínající hráče, a tím nejvýhodnějším produktem Lorcany. A to jsem ještě vůbec nezmínil karty.

K tomu abyste se celou hru naučili (opět pouze se znalostí anglického jazyka) vám poslouží dvě menší sady karet, každá o 30 kartách. Celá "kampaň" se pak skládá ze čtyř scénářů, které vám po splnění sady podmínek dovolí do vašeho balíku přidat nové karty a tímto způsobem se postupně naučit questit, challengovat, hrát akce, itemy a také lokace. Pokud v pravidlech tápete a chcete si vše pořádně vyzkoušet, není problém jednotlivé scénáře opakovat, pokaždé pak vlastně hrajete Lorcanu, jen ořezanou o jednotlivé typy karet, takže se nemusíte bát nějakého nudného tutorialu, který by vás až zbytečně moc vedl za ruku. Na konci z vás nejspíše nebude mistr Lorcany, ale budete připraveni vzít do ruky v podstatě jakýkoliv jiný balík a pustit se do hraní. Tímto postupem si navíc vyzkoušíte i deckbuilding, protože budete moci sledovat, jakým způsobem nové karty ovlivňují a mění charakter vašeho balíku.

Součástí Gateway jsou i dvě malé brožurky, které popisují syntaxe mezi kartami a strategie vhodné pro každý ze dvou balíků. Suma sumárum tady máme opravdu ideální set pro všechny nováčky. Pokud by vám třeba nakonec hra nesedla, nemusíte si trhat vlasy a prostě sadu pošlete dál, nějakému většímu fanouškovi Disney animáků. Nevyužitý potenciál tedy vidím především v tom, že se Ravensburger nerozhodl počeštit alespoň sešity s pravidly a herní desku, udělali to například vydavatelé Pokémonů právě v případě nové Battle Academy 2024 a podle mě by to velmi pomohlo i Lorcaně v jejím prosazení na českém trhu. Jasně, první rada, kterou vám většina hráčů nabídne je: "Naučte se anglicky." Já to ale nechám na vás, popřípadě na vašich chytrých telefonech a překladačích. :)

Ještě se obloukem vrátíme ke dvěma startovním balíkům. My už jsme si je interně překřtili na Hyeny (Scar a Kronk) a Mickey Mouse (Elsa a Ralf). Ten první přináší velké výhody proti zraněným postavám a jejich poškozování jde zároveň naproti. Podle mě se jedná o trochu složitější balík, pro zkušenější hráče a vlastně to samé bych mohl říct o Ruby-amethyst. Lorcana se zkrátka během těch pěti edic stala o něco komplexnější hrou a autoři se naučili využívat jednotlivé mechanizmy nejrůznějšími způsoby. 

Občas jsem byl překvapen, že i bez nových pravidel se do hry podařilo dostat opravdu různorodé způsoby, jak a kdy jednotlivé karty zahrát. Správné načasování je čím dál důležitější a vidím tady větší provázanost. Celkově bych ale řekl, že je Lorcana s každou novou edicí zábavnější. Rozhodně se nejedná o nějakou vysoce komplexní karetku a stále si vystačíte s opravdu malou sadou pravidel.

Oba balíky navíc dobře fungují proti sobě, takže tady vzniká další způsob, jak s Lorcanou začít a to jsou právě nové starter decky. Já bych ale osobně volil Gateway, kde dostanete vše potřebné naservírované ve slušné kvalitě, za velmi příznivou cenu a to včetně kvalitně zpracované herní desky a žetonů. Doufám, že se do budoucna budeme dočkávat dalších zajímavých produktů a pravidla se nebudou zbytečně rozšiřovat, aby Lorcana stále zůstala přístupnou, ale zároveň variabilní hrou. To bude pro autory jistě velká výzva, protože musí nalákat nové, ale zároveň si udržet stávající hráče. Já jim držím palce a už jsem moc zvědavý na oznámenou šestou edici s názvem Azurite Sea.

Petr


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku.