recenze - SETI: PÁTRÁNÍ PO MIMOZEMSKÉ INTELIGENCI
Deskové hry a vesmírná tematika, to je něco, co jde samozřejmě dlouhou dobu ruku v ruce. My se ale nemusíme vracet moc daleko do historie, protože dnes recenzovaná hra SETI vyšla v loňském roce. Zařadila se tak vedle Vesmírné lodi Interstellar, Voidfallu, nebo třeba minimalistických Galaktických aliancí. SETI je zkratkou pro projekt hledání mimozemské inteligence (Search for Extra-Terrestrial Intelligence), takže je jasné, že tahle deskovka bude ke sci-fi tématu přistupovat dost odlišným způsobem.
Víko krabice zdobí ilustrace znázorňující řadu radioteleskopů přijímajících vesmírné signály. Tady vám je zkrátka od první chvíle jasné, že to autor s tématem myslí opravdu vážně. Pod víkem pak najdete pořádnou nálož komponent. Především tedy velký herní plán, který si budete muset složit z jednotlivých dílů, jako je deska technologií, deska planet, deska sluneční soustavy a nakonec i otočné disky sluneční soustavy, které budou kroužit okolo stylové plastové figurky slunce. Jednotlivé hráčské desky jsou pak dvouvrstvé, to aby do nich pěkně zapadaly dílky nových technologií a plastové žetony dat. Všechny komponenty, ať už ty kartonové nebo plastové, spolu pěkně ladí a takovou pomyslnou třešničkou na dortu jsou pak krásné ilustrace na kartách. Vesmírné téma je zkrátka vidět na každém centimetru čtverečním a v tomhle ohledu nemám hře co vytknout.
Sešit s pravidly má nějakých osmadvacet stránek a k tomu velký formát, na první pohled se tedy jedná o dost komplexní hru. Nakonec i na ten druhý a třetí. Co ale musím pochválit, je struktura pravidel a to, jak dobře se v nich během prvních partií dohledává. Jakmile se vám podaří jednotlivé herní postupy pochopit, rozhodně si sežeňte nějaké bystré a vnímavé spoluhráče, SETI zkrátka není deskovka pro nováčky, i když musím uznat, že atraktivní téma může zdánlivě neprostupnou vrstvu herních postupů pomoct prolomit. Nakonec ani příprava není tak složitá ve chvíli, kdy už budete vědět kam uložit jaké dílky technologií a během úklidu je zase pečlivě roztřídíte.
Průběh každého vašeho tahu spočívá v zahrání hlavní akce a volných akcí, nebo pasování (což je vlastně také jedna z hlavních akcí). Máte na výběr ze Startu sondy, kdy jednoduše zaplatíte dva kredity a umístíte figurku sondy na ikonku planety Země ve sluneční soustavě. Tradá, první tah a už jsme ve vesmíru, tahle hra se opravdu neupejpá. A proč zůstávat při Zemi, po zaplacení energie se přesunete na Mars a v dalším tahu už okupujete jeho oběžnou dráhu. Po navedení na oběžnou dráhu samozřejmě dostanete sadu odměn, což platí i pro samotné velkolepé přistání na planetě. Malý krok pro lidstvo a šest vítězných bodů pro vás.
Od první chvíle se tedy pohybujete ve sluneční soustavě a příslušné sondy posíláte na planety, jako by se nechumelilo. Tohle se podle mě musí líbit každému fanouškovi sci-fi a vesmírné tématiky vůbec. Hra vás díky tomu od prvních chvil doslova vtáhne, protože máte pocit, že se neustále něco děje, tedy do té doby, než vás nedostatek zdrojů donutí pro dané kolo pasovat. Přistávání na planetách ale neslouží jen k zisku vítězných bodů, ale můžete díky němu objevovat mimozemský život pomocí žetonů dat a především stop života. Tyto stopy následně "odemykají" desky života, které představují kontakt s mimozemskou civilizací.
Další stopy můžete získat pomocí akce Příjem signálu, ale v tomto případě pěkně pomalu, až ve chvíli kdy se zaplní celý sektor žetony hráčů a následně se určí vítěz s převahou. I tato akce je velmi efektní a krásně zapadá do tématu hry, navíc ji můžete, stejně jako předchozí akce, vylepšit pomocí destiček technologií. A zase, jednotlivé vylepšení získáte díky akce, kterou je Výzkum a technologie. Vylepšení technologií je opět pěkně promyšlené a výhody z něj jsou zásadní pro celou hru, což vás velmi často donutí dlouze dumat nad tím, kterou destičku zvolit. Chcete raději dvě sondy ve sluneční soustavě, nebo možnost přistávat na měsících? Ale co bonusy na modrých destičkách pro analýzu dat, ty dokážou pěkně naboostovat vaši zásobu zdrojů.
Nakonec jsem si nechal možnost hraní karet. Karty vám po zaplacení kreditů (nebo energií v případě karet jednoho z mimozemských životů) umožní vykonat bezplatné akce, získat některé ze zdrojů a také například plnit mise. Může se zdát, že je toho opravdu velká hromada a slibuji, že už vás dále nebudu zatěžovat pravidly, ale musím vyzdvihnout, že se všechny akce pěkně doplňují a i díky tomu to opravdu rychle secvakne. Pokud se vám tedy podaří nastudovat pravidla a následně je vysvětlit spoluhráčům, věřte, že po jednom až dvou kolech už budete vědět, jak jednotlivé herní postupy fungují a jak je využít k vlastnímu zisku. Tedy do té doby než objevíte některý z mimozemských životů, což vám do hry přidá další menší sadu pravidel.
Jak jste asi pochopili z předchozích řádků, já se tématu vesmíru a astronomie rozhodně nevyhýbám, a určitě je to i jeden z důvodů, proč mě hra tolik nadchla. Herní variabilita je skvělá nejen díky pořádné hromadě karet a pěti různým mimozemským životům k objevování (v jedné partii využijete dva náhodné), ale především díky herní hloubce. Dalším plusem je, že to celé dobře funguje i jako vesmírný duel, v případě, že nejčastěji hráváte jen s jedním soupeřem. Marně hledám něco, co bych hře vytknul. Původně to měl být složitý setup, ale to se už se druhou partií změnilo. Není tady zkrátka nic, co by vás vedlo za ručičku a stavělo vás mezi nějaké mantinely, a tak není problém udělat naprosto neefektivní a špatný tah. Přesně jak to má u těchto komplexnějších her vypadat.
U tematických her mám rád ten pocit, že v daném oboru opravdu něco tvořím, nebo buduju a v případě SETI tohle funguje na 100 %. Hra mě dokázala vtáhnout nejen hratelností, která odsýpá od prvních tahů, ale taky všemi těmi krásnými ilustracemi a popisy na kartách. Ve videoherním žargonu se podobné hry označují jako "tří-áčkový titul" a opět to pro SETI platí na 100 %. A navíc, co už určitě všichni naši čtenáři vědí, v tomto případě se jedná o dílo českého autora.
Petr
Hodnocení designu: 5/5
Hodnocení hratelnosti: 5/5
Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku.