recenze - PŘÍŠEŘÍ: HRDINŮM VSTUP ZAKÁZÁN
Dnes se opět podíváme tak trochu nazpátek a vrátíme se ke hře, která už se na českém trhu objevila v roce 2023 a aktuálně jsme se dočkali dotisku. Není divu, protože první náklad byl už nějakou dobu rozebraný. To je samo o sobě určitě dobré znamení a je jasné, že se tahle deskovka mezi tuzemskými hráči ujala. Já jsem tedy byl plný očekávání a jsem rád že se s vámi konečně mohu podělit o své dojmy.

Ilustrace na víku krabice naznačuje, že by se mohlo jednat o rodinnou, nebo dokonce dětskou hru a uvnitř po otevření narážím na nijak zvlášť obsáhlý sešit s pravily a knihu podzemí (scénářů). To, co vás ale rozhodně zaujme na první pohled, jsou roztomilé dřevěné figurky příšer. Jsou o dost větší, než jsem očekával a při hře se s nimi díky tomu velmi dobře manipuluje. Nechybí ani velká hromada krásně ilustrovaných karet kořisti, akčních karet a nepřátel. Herní mapu pak poskládáte z čtvercových dílků místností, podle toho jak vám to určí některý ze scénářů. Abych ale zůstal u grafického designu a zpracování, jedná se o opravdu krásnou hru, kde autoři dbali na každý detail. Díky tomu k sobě všechny komponenty pěkně ladí a myslím si, že pokud máte rádi fantasy žánr i v takovéto pestrobarevné podobě, dostaví se u vás kýžený wow efekt. Tady už mohu prozradit, že příšeří na konci článku získá i naši trofej za zpracování.

Už jsem zmínil karty nepřátel, v tomto případě se ale jedná o hrdiny, protože role příšer, chránících nehostinné podzemí se zhostíte právě vy, hráči, a to navíc kooperativně. Příprava partie, stejně jako pochopení pravidel, je opravdu velmi jednoduchá a jakmile nachystáte balíčky karet a sestavíte herní mapu, už si můžete spolu s vašimi spoluhráči každý vybrat jeden z devíti klanů příšer. Každá příšera má nějakou schopnost vyobrazenou na klanové kartě, což je taková pomyslná deska hráče. Zároveň ke každému klanu příšer náleží sada akčních karet. Určitě vás nejprve zarazí, že pokud sáhnete po Krysácích, dostanete hned devět figurek, naproti tomu v případě, kdy si zvolíte Čarodějnice, musíte se spokojit pouze se dvěma figurkami. No a takový Drak je pak ve hře dokonce jen jeden.

Už jste možná pochopili, že každý typ příšery přináší jinou herní strategii. Někdo vládne silou a po mapě se prochází jako tank, u jiného se zas mnohem rychleji dostanete z jednoho konce mapy na druhý, ale v přímém souboji moc neobstojí. Vy totiž samozřejmě budete muset bojovat s hrdiny, kteří si postupně proklestí cestu až do podzemí, ale zároveň je ve hře zastoupen náš milovaný deckbuildning, protože akce vykonáváte pomocí karet, budete si těchto karet (kořistí) chtít pořídit co nejvíce. Čekají vás tedy nové silnější zbraně, nebo tvorové, kteří vám budou asistovat při ochraně vašeho pokladu. Základní akční karty vám prostě časem přestanou stačit k tomu, abyste splnili svůj úkol.

Možná vás napadlo, že se tedy jedná o jakýsi kartami řízený dungeon crawl ve stylu Putování po Středozemi, nebo staršího Descentu, jen s trochu infantilnější grafikou. Příšeří má ale podle mě svým herním zážitkem mnohem blíže ke hrám jako Oltréé, nebo některé z nových iterací Pandemicu. Vy se totiž snažíte vyhraněný prostor chránit, ano, v některých případech i rozšířit, ale především čistit od nepřátel a udržovat co nejbezpečnější pro vaše příšery. Pokud váš Kostlivec přijde o život, nevěšte hlavu, protože jeden mrtvý Kostlivec jaro nedělá. Příšery ve fázi Vpádu hrdinů z mapy zkrátka mizí a vy je tam následně opět vracíte pomocí akcí na kartách.

Já nejsem velký fanoušek nadměrné manipulace s herními komponenty, kdy musím v jednom kole přesunout dvacet figurek a žetonů. Většinou mě to při hraní dost otráví. V příšeří je všechno to šoupání a nasazování velmi intuitivní. Po několika odehraných scénářích jsme už nepřátelské nájezdy a útoky na naše svěřence vyhodnocovali tak rychle, že o nějakých prodlevách nemůže být vůbec řeč. Hra ve dvou i ve třech ani na chvíli neztrácí svou dynamiku a připadalo mi, že jsem neustále na tahu, a když zrovna ne, stále se něco děje a je čemu věnovat pozornost. Tady je zkrátka efektivní kooperace naprosto zásadní a nemůžete bez ní uspět.

Scénáře můžete hrát pěkně jeden po druhém, což bych vám pro začátek doporučil, klidně i s nižší obtížností, protože tahle hra dokáže nabídnout velmi slušnou výzvu a rychle se díky tomu naučíte provádět každý váš tah co nejefektivněji. S novými scénáři přichází i někdy drobná, jindy výraznější pravidla, kterých se musíte držet a taky speciální scénářové karty, se kterými se budete muset potýkat. O znovuhratelnost bych se tedy rozhodně nebál, protože dvacet scénářů vás zabaví na spoustu večerů a jak už jsem psal, můžete je hrát jako kampaň a nebo si klidně dosytosti opakovat vaše tři oblíbené. Jasně, základní schéma se víceméně opakuje, ale v případě scénářů a jejich rozložení si dali autoři opravdu záležet a nejen po grafické stránce je celá hra doladěná v každém detailu.

Takže, kde je ten skrytý háček? Asi byste mě museli držet za nohy nad kotlem plným vařící trolí kyseliny a já bych si něco vymyslel, ale to naštěstí nebudeme podstupovat. Že ne? Nebudu psát o tom, že je pro mě příšeří příjemným překvapením, protože jsem tušil do čeho jdu. I tak jsem si celou dobu pochvaloval, jak chytlavé je hraní karet a promýšlení akcí. Držel jsem se za hlavu, když nám vítězství uteklo o jednu jedinou kartu hrdiny a mnul si spokojeně ruce při každém úspěšném ubránění podzemí.
Petr
Hodnocení designu: 5/5
Hodnocení hratelnosti: 5/5
Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku.