recenze - PŘEHRADA

08.12.2024

Vodní elektrárny, ty mě vždycky fascinovaly. Třeba přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, na kterou se jezdí dívat zástupy studentů i běžných turistů. A už dlouhou dobu mě fascinovala i deskovka Barrage, která pomalu a jistě získává takřka kultovní status. Proto není divu, že se konečně jeden z českých vydavatelů rozhoupal a přinesl nám ji lokalizovanou na český trh.

Dobře známou krabici zdobí český název Přehrada a samozřejmě jsem zaznamenal, že se někteří tuzemští fanoušci s tímto překladem nedokáží sžít. Pro mě osobně se z Barrage stala Přehrada, jinak už téhle deskovce neřeknu, a tím pádem ukončuji téma názvu a pomalu, ale jistě, se můžeme podívat pod víko napěchované bedýnky. Co mě na první pohled zaujalo, je grafické zpracování, ilustrace na krabici totiž naznačuje, že by se mělo jednat o jakési art deco, což je do jisté míry pravda, v konečném důsledku na mě ale hra působí jako klasické euro. Ať už vezmu v potaz oboustranný herní plán, desku managementu, nebo všechny ty kartonové žetony a dřevěné figurky. Výjimku tvoří desky společností a výkonných ředitelů pro jednotlivé hráče, na kterých jsou velmi stylově vyobrazeni zástupci jednotlivých společností. Celkový vizuální dojem z Přehrady je ale velmi dobrý, tedy až na žetony hydroelektrických kreditů. Jako by nám chtěli autoři dost drsným způsobem naznačit, že si máme pořídit kovové mince.

Zpátky ale k vychvalování. Pravidla jsou sepsána opravdu skvěle, moc dobře se z nich hra učí a dobře se v nich dohledává během hraní. Samotnou hru už dokážu novým hráčům vysvětlit za krásných deset minut, protože tady dobře funguje zvolené téma přehrad a elektráren a zkrátka vše dává perfektní smysl. Každý z hráčů u stolu se chopí jedné ze společností a spolu s ní i výkonného ředitele, který celou tu síť vodních elektráren povede. Do startu vám hra přihraje i nějaké ty kredity, figurky kopačů a také míchačky, bez kterých se neobejdete během rozšiřování vaší přehradní sítě. Na určená místa vaší desky společnosti si pak umístíte zásobu základů a pater přehrad, turbíny a také samotné elektrárny. Desky společností jsou naštěstí dvouvrstvé, takže všechny dřevěné figurky dobře zapadnou na své místo.

Dalším zásadním prvkem je konstrukční kolo, které zapadá do desky společnosti. Do něj budete v případě výstavby přehrad a elektráren vkládat destičky technologií a k nim i příslušné stroje (kopače a míchačky). Následně celým kolem pootočíte. Tohle je velmi pěkný mechanizmus, protože umístěné komponenty se vám vrátí až po otočení celého kola. Teď ale trochu přeskakuju, protože přehrada je v první řadě worker placement a k provádění jednotlivých akcí budete muset využívat vaše figurky techniků, kterých máte k dispozici hned dvanáct. Umisťovat je budete jak na vaši desku společnosti, tak na společnou desku managementu, která se během jednotlivých kol zaplňuje opravdu rychle.

Připadá vám dvanáct techniků příliš? Jednotlivé akce často vyžadují více než jednoho a v případě, že se k vytoužené akci odhodláte, a nebo dostanete až jako druzí, ještě si připlatíte. A jaké že akce se budete snažit co nejefektivněji využít? Tak především je to produkce, ke které potřebujete přehradu, turbínu a samozřejmě i vaši vlastní elektrárnu. Vše si tedy nejdříve musíte postavit pomocí akcí na vaší desce společnosti, nebo v případě přehrady využít některou z neutrálních staveb. Za pronájem turbíny pak dokonce můžete zaplatit některému ze soupeřů.

Pomocí techniků také můžete popohnat otáčení konstrukčního kola a získat tak o něco dříve vaše stroje a destičky technologií. Nechybí ani možnost nakoupit nové stroje, které vám pomohou s výstavbou a nebo si zajistit některý z kartonových žetonů smluv, což jsou prakticky jakési úkoly, které ke splnění vyžadují určitý bodový zisk během produkce. Zní to až moc sofistikovaně, že? Nebojte, tahle hra je pravidlově opravdu poměrně jednoduchá, to jen já nemám svůj den. Další akce vám umožní umisťovat nové kapky vody do přítoku a nebo jednu takovou kapku rovnou spustit směrem dolů skrze hory, kopce a nížiny. Přesně v těchto třech oblastech se nachází každá z přehrad a elektráren. Zrovna proudění vody je vyřešeno velmi pěkně a je radost s modrými žetony kapek projíždět celou trasu a kontrolovat, která přehrada má ještě dostatek kapacity na zadržení vody.

Proudění vody není rozhodně jediná věc, která tady skvěle funguje. Ze začátku vám možná může připadat, že se vám nic nedaří, vaše produkce elektřiny je nulová, ale možná to je jen tím, že jste si v úvodu vybrali obtížný terén pro výstavbu vašeho elektrárenského komplexu. Nebo jste zkrátka vaše soupeře až moc benevolentně nechali vybírat ty nejlepší akce. Nebojte, tomuhle se dá velmi rychle přijít na kloub a musím zopakovat, že rychle taky zjistíte, proč je dvanáct workerů (techniků) prostě málo. Ale to až ve chvíli, kdy se vám hra dostane pod kůži.

V plném počtu čtyř hráčů si především v pokročilejší fázi hry počkáte na váš tah, na druhou stranu se tady herní plán zabarví do všech barev, což přináší úplně jiné strategické možnosti, než při hře ve dvou, která ale také funguje velice dobře. Co se týče znovuhratelnosti, jednotlivé společnosti si během úvodní hry nakombinujete s výkonnými řediteli a smlouvami dle tabulky v pravidlech, následně při dalších partiiích ale určitě rádi využijete možnost výběru a díky tomu získáte zvolenou kombinaci společnosti, ředitele a tím i jejich schopností. Do hry si přidáte patentový úřad s nabídkou destiček pokročilých technologií. I bez rozšíření je tady velmi slušná variabilita a to jde ruku v ruce i se znovuhratelností. Aktuálně se nám Přehrada dostává na stůl opravdu často, ale ještě jsem neměl nejmenší potřebu ji nějak upgradovat, na rozšíření se i přes to určitě plánujeme podívat. Viděl bych to třeba na velmi pěkně vyhlížející rok 2027.

Není divu, že se Přehrada řadí mezi nejlépe hodnocené hry a odnáší si nejedno ocenění. Já mám pro ni taky jednu cenu a to je mé hodnocení za hratelnost. Takovýmto způsobem propojit atraktivní téma s hratelností a navíc to celé vyšperkovat doslova k dokonalosti, to je kumšt. Tahle deskovka si zasloužila české vydání a Tlama Games si samozřejmě zaslouží, aby se jim hra dobře prodávala.

Petr


Hodnocení designu: 4/5

Hodnocení hratelnosti: 5/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku.