recenze - PÁN PRSTENŮ: SPOLEČENSTVO PRSTENU – ŠTYCHOVÁ KARETNÍ HRA

23.02.2025

Deskovky a karetní hry ze světa Pána prstenů, to samozřejmě není nic neobvyklého a u nás jsme už měli tu čest podívat se například na obří Válku o Prsten, příběhový dungeon v podobě Putování po Středozemi, LCG Pán prstenů: Karetní hra, Knihu dobrodružných her, předělávku 7 Divů světa: duel, která nese název Pán prstenů: Duel o Středozem… Safraporte, to je teda dlouhý seznam! Možná jsem si ani nevzpomněl na všechny hry a už je jich pořádná hromada, s největší pravděpodobností to je nejčastější deskoherní téma,které se v našich recenzích objevuje. Je teda vůbec možné přijít s něčím novým a originálním?

Je, ale nebudu předbíhat, a jako vždy se nejprve podíváme na zpracování dnes recenzované karetky. Určitě vás na první pohled ohromí výrazná krabička zdobená ilustrací s parciálním lakem. Pokaždé, když jsem při nějakém deskoherním večeru hru vytáhl (z klobouku), hned si ji chtěli všichni prohlédnout a taky osahat. Tak už jsme se pokoukali, jdeme se podívat dovnitř. Pod víkem najdete hned tři přihrádky, z nichž dvě jsou zatím uzavřené. Kromě karet postav, karty první kapitoly a 37 herních karet budete mít od prvních momentů k dispozici i čtyři dřevěné žetony hvězd a hlavně jeden krásně zrasovaný žeton prstenu. Ilustrace na kartách mě na první pohled úplně neohromily a dokonce mě napadlo, jestli se na nich nepodílela i nějaká umělá (nebo mimozemská) inteligence. Nakonec ale musím uznat, že pestrobarevné kresby s výraznými linkami nevypadají zas tak zle, i když na podoby některých postav jsem si v průběhu hraní prostě nezvykl. Celkově ale zpracování hry chválím a to i za praktické uložiště se všitými záložkami, které vám pomohou uložit hru v průběhu kampaně.

Dnes tady máme štychovou karetku a pokud víte, co to znamená, bude pro vás čtení pravidel doslova pohodová záležitost. První kapitolu můžete nachystat a následně hned odehrát opravdu během pár minut, které vám zabere naučení pravidel a následné vysvětlení spoluhráčům. Tím už jsem vám i naznačil, že se jedná o kooperativní hru, ve které se během štychů budete snažit spolupracovat a tím plnit zadání jednotlivých kapitol. Každému z hráčů rozdáte karty z hlavního balíku, majitel karty Jeden prsten se ujme role Froda a následně si svou postavu vyberou ostatní hráči. Některé postavy jsou pro kapitolu povinné, během dalších kapitol přibudou nové, stejně jako další nové typy karet a pravidla, které jednoduchý koncept postupně rozvíjejí.

První věc, kterou musím pochválit, je atmosféra. Možná si říkáte, jak by mohla malá karetka, založená na klasickém a dnes často využívaném principu, nabídnout nějakou zajímavou atmosféru. Ale jde to. Především díky velmi dobře vymyšleným scénářům (kapitolám), které jsou vždy uvedeny krátkým příběhovým textem a následně nás přesunou do nové lokace známé z Pána prstenů. Tady asi nebudu spoilerovat, když vám prozradím, že se hra inspiruje knižní předlohou, a tak se tu setkáte i s postavami, které si z filmové adaptace ani nemůžete pamatovat. Zpátky ale k hratelnosti. Během prvních kapitol se dobře seznámíte s herními principy, zjistíte jak důležité je v tu správnou chvíli například prohrát štych a přihrát na smeč vašemu spoluhráči, ale nebojte se nějakého stereotypu, poměrně rychle totiž začne přituhovat.

Každé vítězství pro nás znamenalo malou oslavu a bez nadsázky jsme byli napnutí, co přinese další kapitola, kam se posune příběh a hlavně jaké další obměny v pravidlech si pro nás autoři připravili. Tady už vám ale opravdu nechci nic prozrazovat, musíte mi zkrátka věřit, že se hra po celou dobu kampaně posouvá a často vás novým nápadem, nebo kombinací nových úprav pravidel velmi mile překvapí. Tedy, jak se to vezme, prohrávat zas tak milé není, ale jsem rád, že hra představuje velmi slušnou výzvu. A jak vidíte, já jsem se dneska pěkné rozvášnil. Není divu, protože my jsme se na Deskologu do štychového Pána prstenů doslova zamilovali.

Z kooperativních štychovek už jsme tady měli třeba Lišku Podšitou duet, ale pána prstenů bych přirovnal především ke hře Odysea: Společně k deváté planetě, která je také kooperativní, rozvíjí se v průběhu misí a stejně jako Pán prstenů je velmi chytlavá. Vlastně se divím, že někoho takovouto hru nenapadlo zasadit do světa Pána prstenů už mnohem dříve. Jen si k hraní nezapomeňte pozvat alespoň dva, nebo klidně tři spoluhráče, protože ve dvou vás čeká příprava pyramidy a ovládání třetího imaginárního hráče. To je věc, která mě dokáže během hraní spíše otrávit. Tohle je prostě hra do hospody, kterou jsme si perfektně užili ve třech, ale i ve čtyřech, kde mi přišla o něco náročnější. Což ale mohlo být způsobeno i herní skupinou, každopádně tady si s ničím podobným nebudete lámat hlavu. Hraní karet je zkrátka natolik chytlavé, že mi vůbec nevadilo kapitoly zkoušet znovu a znovu.

Nedávno jsem se tady rozplýval nad Kočkou v krabici, která sice není kooperativní, ale i tohle srovnání nemění nic na tom, že Pán prstenů posouvá kategorii štychovek zase o kousek dále. Není to jen velmi působivé propojení se slavnou předlohou, tady se zkrátka autorům povedlo vymyslet a vyladit kampaň, za kterou by se nemusela stydět ani velká příběhová hra. Jsem zvědav, kam se tenhle žánr ještě v budoucnu posune a jakých dalších skvělých štychových her se dočkáme.

Petr


Hodnocení designu: 4/5

Hodnocení hratelnosti: 5/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku.