recenze - MINOS: ÚSVIT DOBY BRONZOVÉ

29.12.2024

Musím s pravdou ven, my na Deskologu nejsme odborníci na mínojskou civilizaci, ani starověkou krétskou říši. My máme zkrátka rádi tu naši malou zemičku s blanickými rytíři a vepřovým s knedlíkem. Co je české, to je hezké a nechápeme tedy, proč se nám tady vydavatelství Tlama games snaží vnucovat nějaká středomořská témata. Ha! Teď jsme vás dostali, co? Tedy, odborníci na mínojce opravdu nejsme, ale antika, to je něco, co si ve světě deskových her nenecháme ujít.

Opět nezačnu ničím jiným, než obsahem krabice. V případě hry Minos toho pod víkem nenajdete vůbec málo. Je tady velký oboustranný herní plán, hromada karet a různých kartonových žetonů, ale především sady dřevěných figurek ve čtyřech různých barvách, což je také maximální počet hráčů, kteří se mohou zúčastnit partie. Ze hry doslova čiší to antické téma, které se prolíná jak ilustracemi na kartách, tak grafickým zdobením všech komponent. Líbí se mi použitá barevná paleta a to jak u komponent pro jednotlivé hráče, tak u zásoby sedmnácti velkých kostek. Desky hráčů jsou navíc dvouvrstvé, takže se vám všechna ta města, lodě, věže a statky jen tak nerozutečou po stole. Zpracování tedy nemám co vytknout.

Problém nemám ani se strukturou pravidel, i když je jich opravdu požehnaně. Rychle vám bude jasné, že je Minos poměrně komplexní hra se spoustou herních postupů, které si budete muset nastudovat a následně je předat ostatním hráčům. Pokud to tedy máte jako já. Už samotná příprava partie dá docela zabrat, protože na herní desku budete muset rozdělit desky obchodních cest a k nim i příslušné destičky obchodních bonusů. Připravit zásobu zboží, karty výnosů a destičky váz. Pak je tady samotná mapa s jednotlivými oblastmi, které budou obsahovat destičky mořských národů a bonusy za založení města. A to pořád není vše, takže přeji příjemnou zábavu. :)

Příprava mě dokázala opakovaně otrávit, ale pořád se to nevyrovná jiným letošním novinkám, jako je například Cesta do nevědomí nebo ve všech ohledech megalomanský Voidfall. Když už je ale vše na svém místě, může začít ta zábavnější část a to je souboj o titul Mínoa. I když s tím bojem to taky nebude úplně žhavé. Každý z hráčů se ujme role jednoho z minojských klanů a společně vás pak čekají čtyři kola, každé složené z pěti více či méně složitých fází. V první řadě hodíte sadou všech šestistěnných kostek a tím určíte, jaké hodnoty budou pro dané kolo dostupné. Následně si v pořadí od prvního hráče zvolíte, které kostky jednu po druhé umístíte na jednotlivé dostupné akce.

Kostky sice slouží především k provádění akcí, nejprve vás ale čeká postup po stupnicích pokroků, kde mají význam nejen hodnoty, ale i barvy použitých kostek. Až následně můžete vykonat ty parádní akce, které jste si vybrali. K tomu, abyste rozeznali, která kostka byla vaše, poslouží velmi praktický držák vaší zvolené barvy. Tohle je jednoduché, velmi praktické řešení a něco, s čím zbytečně bojuje spousta jiných deskovek. Jednu po druhé tedy odstraňujete kostky z akčních polí a například v případě první akce získáváte nové karty výnosů, které můžete následně pomocí sousední akce zahrát. Pomocí dalších akcí stavíte už zmiňovaná města, věže, statky a lodě, případně umisťujete a přesouváte své figurky mezi jednotlivými oblastmi.

Co se týče figurek vašich válečníků, samozřejmě tady probíhá area control, při kterém určujete vaši přítomnost, nebo rovnou nadvládu. Se soupeři ale nebojujete, namísto nich můžete napadnout mořské národy, což je jedna s doplňkových akcí. Čím tyhle národy zdolat? Kromě mincí budete ve hře disponovat zbožím a také žetony zbraní, které jsou důležité především pro boj s mořskými národy l. i ll. úrovně. K boji vás ale nic nenutí, kromě vaší vlastní strategie. Minos je zkrátka jedna z těch her, které vás v žádném případě nevedou za ruku, proto není problém zahrát doslova "blbý" a zbytečný tah a tohle ocení především zkušenější hráči. Dobře zahraný tah vám pak může přinést slušné navazující kombo, díky kterému se vyšvihnete hned na několika úrovních.

Tohle totiž rozhodně není hra pro nováčky, právě naopak. Zažil jsem opravdu "otráveného" soupeře, který se už po druhém kole vzdával, protože toho na něj bylo prostě moc a to rozhodně nebyl úplný nováček ve světě náročnějších deskovek. Výběr akcí i jejich co nejefektivnější provedení dokáže pěkně potrápit mozkové buňky. Celou dobu navíc máte k dispozici doplňkové akce, které ale možná trochu matou slovem "doplňkové", protože je také musíte využít na 100% a na žádnou z těchto doplňkových možností ve svém tahu nezapomínat. Během prvních partií jsem neustále slyšel: "Vím, že už není můj tah, ale já jsem se ještě chtěl přesunout!", "Můžu ještě dodatečně bojovat?". Ne, ne a do třetice ne :) , tohle je totiž důležitá součást hratelnosti, vše si pohlídat a maximálně zužitkovat.

Hra za mě osobně nakonec není zdaleka tak složitá, jak by se mohla během čtení pravidel zdát. V některých situacích podle mě trochu hapruje ikonografie, která by mohla být jednoznačnější a přehledovou tabulku v sešitu s pravidly určitě budete velmi často využívat i při několikátém hraní. To samé platí o rozložení herní desky, vše je sice pěkně oddělené, ale celou dobu jsme řešili, že bychom rozložení jednotlivých segmentů přeskládali. Taky si nezapomeňte připravit opravdu velký herní stůl, pokud se chcete pustit do partie ve čtyřech hráčích, protože Minos rozhodně nepatří mezi kompaktní deskovky. Ale jak vidíte, zápory, které jsem vyjmenoval, se tak úplně netýkají samotné hratelnosti.

Minos mě totiž velmi mile překvapil. Na první pohled svým zpracováním a tématem, na ten druhý pak chytlavým způsobem hraní akcí a postupem na stupnicích populace, kultury a vlivu. V těchto ohledech by mohla hra dost připomínat mou oblíbenou Khoru, ale chyba lávky, tohle jsou velmi rozdílné deskovky. Minos bych doporučil především zkušeným hráčům, kteří ocení zajímavý a funkční mix mechanik a nezaleknou se té záplavy ikon a herních postupů.

Petr


Hodnocení designu: 4+/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku.