recenze - LORDS OF HELLAS
O tom, že se čeští distributoři přestali bát vydávat hry s cenovkou okolo dvou tisíc korun, už není pochyb. Letos tady takto "drahých" deskovek máme několik a do konce roku jich ještě pár přijde. Pokud si hru v této cenové kategorii chcete ročně koupit jen jednu, čeká vás těžká volba. Lords of Hellas od Albi vypadá lákavě, a to nejen díky velké krabici, která nese na víku původní anglický název.
Po otevření na vás vykoukne manuál, který je v případě Hellasu výborně sepsaný. Nejdříve jsem se lekl, že mi tam Albi přimíchalo ještě druhý... chyba lávky. Tuhle hru si můžete zahrát i v solo kampani, která je připravena na rubu herního plánu. Já se ale zaměřím na hru pro více hráčů, která mě už od oznámení hry lákala hlavně avizovanou mírou konfliktů mezi hráči. Zmiňovaný herní plán se skládá z šesti dílů, takže je opravdu velký a na první pohled vypadá skvěle. Na ten druhý už mě ale tak neočaroval. Je na něm jakési alternativní Starověké Řecko, do kterého jsou přimíchány sci-fi prvky. Nechci, aby to znělo nějak pejorativně, ale tohle je prostě typická polská hra. To, co se mi líbilo na designu This war of Mine (stejní tvůrci), bylo perfektní převedení počítačové hry do deskoherní podoby. Grafika Hellasu mě bohužel neoslovila.
To už na mě ale z krabice vykukují plastové figurky hrdinů, nestvůr a hlavně obrovských monumentů. Na forech jsem četl výtky ke kvalitě figurek, já jsem měl asi velké štěstí, protože do sebe všechno pasuje a po rozložení na herní plán se mi to celé začíná líbit. K originální hře mám ještě Terrain Expansion, který přidává figurky měst, plus nahrazuje nevzhledné papírové figurky chrámů. A hned to celé vypadá ještě o kus lépe. V krabici dále najdete desky jednotlivých hrdinů, několik sad karet, žetony pro označení statistik a malé figurky vašich válečníků. Ještě mi tam chybí jeden návod, který by mi ukázal, jak to všechno poskládat zpět do krabice, protože mě se to zatím pořádně nepovedlo (max 95% :)
Už jsem psal, že je návod Hellasu přehledný, a tak bylo seznámení s pravidly opravdu pohodové. Příprava hry vám chvilku zabere, ale vše je pěkně sepsáno v úvodních kapitolách. Ve chvíli, kdy máte herní desku i její okolí připraveno, začíná řežba v podstatě od prvního tahu. Možností, co můžete dělat máte opravdu hodně a hra vám dává velkou volnost, což může být problém pro nové hráče. Výhodu má zkušený deskovkář, který už hrál třeba Hru o trůny, nebo Blood Rage (kombinace těchto dvou her mi Hellas připomíná nejvíce). Po mapě putujete s vaším hrdinou, hledáte příležitost pro hrdinský skutek a připravujete se na lov nestvůr. Zároveň s vašimi vojáky zabíráte území, a co mě osobně baví nejvíce, bojujete s ostatními hráči.
Lepší podmínky v boji pak získáváte pomocí opevnění ve městech, popřípadě vám můžou pomoci někteří hrdinové. Nesmíte taky zapomínat na modlení se k monumentům, bohové se vám odmění vylepšením vašich statistik, čím větší monument, tím více výhod pro vaše modliče. Souboj mezi hráči, stejně jako lov nestvůr, je ovládaný bojovými kartami. A kolik takových karet můžete zahrát určují vaše statistiky, ty taky rozhodují o tom, jak rychle se bude pohybovat váš hrdina a kolik válečníků budete přesouvat. Neustále máte k dispozici čtyři základní akce a pak sedm zvláštních akcí, které ale postupně vyčerpáváte a obnoví se vám až při stavbě monumentu. A monumenty.... to je něco.
Ve hře jsou celkem tři figurky monumentů, každá se skládá z pěti částí, a to jak vám postupně rostou před očima, je prostě paráda. Jakmile před vámi stojí Athéna, Zeus nebo Hermés v celé své kráse, začíná velké finále, všichni se snaží dobýt území pod tímto bohem a získat vítězství. Další možnost, jak vyhrát partii, je zabití tří monster pomocí lovu, to vyžaduje přípravu bojových karet a dostatek síly vašeho hrdiny. Popřípadě se můžete pokusit ovládnout tři různá území, nebo pět regionů obsahujících chrám. Důležité je celou dobu bedlivě sledovat počínání soupeřů, a včas zakročit, pokud se někdo začne blížit k jednomu z cílů. Tohle je věc, která mi osobně sedla, umožňuje to i vzniky krátkodobých aliancí, které občas končí zákeřnou zradou :)
Hra v pokročilé fázi vypadá opravdu epicky, plán je doslova přeplněný figurkami a i když jsem měl na začátku smíšené pocity z grafického zpracování, Hellas má své kouzlo. Pokud máte rádi náročnější hry s velkou volností při rozhodování, je to dobrá volba. Svérázné téma nemusí sednout každému, ale já jsem nakonec podlehl. Když píšu tyhle řádky, mám hru rozloženou za zády a musím říct, že vzpomínky na poslední partii jsou jen pozitivní. Yarek nás pěkně pokosil Perseovou armádou a já si začínám pomalu promýšlet strategii pro další hraní. Takže pokud si letos chcete koupit jednu velkou hru, klidně to může být tahle.
Petr
Hodnocení designu: 4/5
Hodnocení hratelnosti: 4/5
Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku