recenze - LISTÍ
Uznávám, že Listí vypadá na první, druhý i třetí pohled jako podzimní hra, kterou si prostě nemůžete užít pod slunečníkem, na rozpálené pláži a za zvuku mořských vln. Už jen ty barvy ve mně evokují spíše chladnější počasí a místo drinku s paraplíčkem třeba nějaký horký čaj. Nechme ale předsudky stranou, podzimu se nakonec stejně ani v letošním roce nevyhneme, i když díky vlivu oteplování už nic není tak jisté.
Jak jinak začít deskoherní recenzi? Stejně jako jakoukoli konverzaci, povídáním o počasí. Pojďme se tedy raději podívat, co najdeme v krásně ilustrované krabici. To první, co mě zaujalo, je sada krabiček, do kterých si roztřídíte většinu komponent. V první řadě samozřejmě kartonové listy šesti různých tvarů, pak také žetony hub ve čtyřech barvách, každá sada pro jednoho hráče. Nechybí ani velmi pěkně ilustrované karty zvířat, na kterých jsou vyobrazeni nejrůznější živočichové z lesní říše. Celkově hra působí jako perfektní objekt instagramových fotek, a že už se jich po vydání vyrojilo. Já se v tomhle ohledu nebudu příliš lišit od většiny hráčů a klidně Listí označím za jednu z nejhezčích her s přírodní tématikou, která se v posledních letech dostala na český trh. Mimochodem na Kickstarteru se dala pořídit i deluxe verze, ve které většinu komponent nahrazují jejich luxusnější dřevěné varianty, ale podle mě to u téhle hry není až tak zásadní, protože například i s obyčejnými kartonovými žetony listů se velmi dobře manipuluje. To už ale předbíhám a pojďme se raději nejdříve kouknout na přípravu partie.
Insert představují už zmiňované papírové krabičky a i díky nim je pak příprava velmi jednoduchá. Každému z hráčů u stolu rozdáte podlouhlou přehledovou kartu, sadu žetonů hub v jeho zvolené barvě a nakonec ještě tři karty listí. Na stole pak musíte připravit nabídku (desku) zvířat, desku stromu a samozřejmě také zásobu žetonů listů na desce listí. Už v téhle chvíli jsem si všiml jedné důležité věci a to, že Listí není zrovna prostorově úsporná hra, právě naopak. Uprostřed stolu totiž musíte vyhradit prostor, do kterého se budou přikládat žetony listí. To je totiž jednou z hlavních náplní hry – spojovat listí pomocí jejich špiček, které se musí navzájem dotýkat, během partie vám tak na stole vzniká obrazec složený právě z jednotlivých druhů a barev listů.
Ve svém tahu zahrajete jednu, nebo popřípadě dvě stejné karty listí, doberete si příslušný list z nabídky a přiložíte ho k těm stávajícím, které se už rozprostírají uprostřed herní plochy. Za každé úspěšné spojení špiček listů pak dostanete možnost zahrát příslušnou akci a to na základě barvy listů, ke kterým jste se připojili. Akcí je tady hned pět, díky zeleným lístkům si můžete dobrat karty listí, oproti tomu hnědé listy vaši figurku veverky poposunou na desce stromu, žluté listy logicky přinášejí žeton slunce, červené vám umožní přidat novou malou houbu, nebo už stávající nechat vyrůst. Nakonec ještě nesmím zapomenout na oranžový list, který vám umožní dobrat si z nabídky kartu zvířete. Důležité je samozřejmě i pořadí, ve kterém budete akce provádět.
Houby vaší barvy umístěné na listech vám pak přináší žetony slunce, a to ve chvíli, kdy k takto "ohřibenému" listu přiloží nový list některý z vašich soupeřů. Tři žetony sluncí vám ještě na konci tahu umožní posunout ukazatele na počítadle období a tím nejen získat odměnu v podobě několika žaludů (vítězných bodů), ale také partii přiblížit k jejímu konci. Akce jsou velmi pěkně propojené a i když se občas můžete zaseknout při hledání toho správného lístku a úhlu, pod kterým ho vložíte na herní plochu, většinou hra neztrácí tempo a ve dvou se pak jedná o opravdu rychlou záležitost. A urychlit bych měl i tuhle recenzi, abych nezůstal jen u pravidel, pojďme se ještě před hodnocením podívat na malé rozšíření.
Medvědí období:
Tohle rozšíření v malé, ale také velmi pěkně ilustrované, krabičce přináší hned tři, respektive čtyři moduly, které do hry můžete přidat. Začnu asi od konce a to kartami spojenců, což jsou zvířata, která vám přidají speciální schopnosti. Například takový Medvěd vám umožní zazimovat jednu kartu jiného druhu, než zrovna zazimováváte. Sova vám oproti tomu umožní provést libovolnou akci, pokud zahráváte dvě stejné karty listí, takzvaný dvojlist. Takovéhoto spojence si buďto můžete na začátku partie vybrat jednoho ze dvou náhodně tažených a nebo ve variantě nábor spojenců získat hned tři, kteří se k vám budou postupně přidávat. Dále v krabičce najdete podstatně větší karty velkých zvířat, ty v partii použijete dvě a využití jejich silného efektu je pak jen jednorázové. A nakonec nesmím zapomenout ani na žetony různorodých období, ty náhodně přidělíte nad linie mrazíků a zimy na počítadle období. Jsou to vlastně jakési úkoly, nebo lépe řečeno výzvy, které budete vyhodnocovat během mrazíků a úspěšnému hráči přinesou bonusové žetony žaludů.
Zatím to zní velmi povědomě, že? Nic, co byste už nevyzkoušeli v hromadě jiných deskovek a to se týká i poměrně obsáhlého rozšíření. Tím hlavním lákadlem Listí je ale především způsob, jakým se k akcím dostáváte. Tedy pro mě určitě. Spojování žetonů listů a hledaní toho nejoptimálnějšího způsobu, který vám přinese maximum výhod a na konci hry i vítězných bodů, to je něco, čím si tahle hra získala mou pozornost. Dalším velkým plus je bezproblémová hratelnost ve dvou a délka herní doby "tak akorát", abych si tohle skládání listů užíval. K tomu si přičtěte opravdu pěkné zpracování, především grafiku karet a máte tady dalšího kandidáta na rodinnou hru roku. Ok, buďme trochu střízliví, konkurence není vůbec malá, ale na umístění v první desítce rodinných her to bude stačit.
Listí to je prostě ideální hra na chatu, kde se scházíte s rodinou a nechybí tam ani větší děti, podle mě ve věku tak 8+. To ale samozřejmě není hodnocení, s tím totiž budu trochu opatrnější, protože tahle hra v konečném důsledku nic moc nového nepřináší. Na druhou stranu tady ale všechny mechanismy dobře fungují a velmi pěkně se doplňují. A především mě to skládání listů baví. Hlavní doporučení si pak nechávám na samotný konec, pokud se hru rozhodnete pořídit, nezapomeňte si přibrat i rozšíření, osobně totiž moc nechápu, proč tahle malá sada modulů není součástí základu.
Petr
Hodnocení designu: 4+/5
Hodnocení hratelnosti: 3+/5
Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku.