recenze - DOOM: THE BOARDGAME (2004)

10.12.2017

"POPLACH! Hlášení veškerému personálu UAC. Zde, na základně na Marsu, došlo ve výzkumném zařízení dimenzionálních bran k narušení bezpečnosti červeného stupně. Čelíme invazi. Opakuji, čelíme invazi! " 

 Tímto hlášením, vás deskovka DOOM vyplivne rovnou do hry. Do boje o přežití, který s největší pravděpodobností stejně prohrajete ("Pán jeskyně" se hlasitě zasměje).
DOOM: The Boardgame, vydaná v roce 2004 vznikla na téma dnes již kultovní počítačové hry (ID Software, John Romero, John Carmack). Deskolog se vrátil o 13 let zpátky, aby vám přinesl fotorecenzi na tuto "novinku"  ;-)

 Stejně jako v počítačové hře (1993) se děj odehrává na Marsu na základně UAC (Union Aerospace Corporation), kam jste vyslán jako mariňák poté, co vědci experimentovali s portálem mezi měsíci Marsu tak dlouho, až se to po...kazilo. Z brány začali vylézat slaďoučcí emzáci a nechtěli si zrovna moc povídat... No nic, času není nazbyt. Poslední únikový raketoplán každou chvíli odlétá a ten zmeškat nechcete. Nastartujte motorovku, máme tu pár nepřátelských údů k uřezání! 

 DOOM lze hrát ve dvou až čtyřech hráčích. Jeden za stranu "emzáků" (útočníků) a zbytek za mariňáky (umírající) ("Pán jeskyně" se opět hlasitě zasměje). Stejně jako v manuálu, i já doporučuji, aby si útočníky vybral hru nejznalejší hráč, protože uvádí ostatní hráče do příběhu a celkově kontroluje a posouvá hru dále. Zatímco hráči mariňáků se nemusí o nic starat, leda o svůj život, a jen si užívají zábavu a dobrodružství, které jim "Pán jeskyně" připravil. Ten může svým teatrálním výkladem dokreslit celkovou atmosféru. Každá strana má prostě jiný styl hraní, a můžete si tedy vybrat, co je vám blíž po chuti. Za mě je to jednoznačně "Pán jeskyně"!

 DOOM je scénářová hra, to znamená, že je rozdělená na mise, kterých je celkem pět. Každá má jinou obtížnost a jinak se hraje, tím je variabilita zábavy zaručena. Navíc se započítávají statistiky do dalších misí, čímž si neustále vylepšujete schopnosti svého mariňáka. 

"Tato chodba je velmi slabě osvícena. Červená pohotovostní světla blikají a vytvářejí sprchy jisker. Po chodbě jsou rozloženy zbytky zaměstnanců UAC. U příšerné hostiny kolem nich klečí ohavné stvůry . . . "

 Desková verze se pevně drží jak tématu tak příběhu, ale co je důležitější, i atmosféry. Střílíte příšery po desítkách, nechybějí zbraně jako rotační kulomet, raketomet nebo nejpoužívanější smrtící motorová pila, ale i legendární Big-Fucking-Gun co vygumuje vše živé v okolí. Nechybí ani spousta bezpečnostních dveří a k nim přiřazené klíče, fragy (smrti) a prostě další smrtonosné blbůstky, které pohladí vaši pekelnou duši.

 DOOM je velmi obtížná hra, řekl bych peklo na Zemi, teda na Marsu. Přesněji řečeno, obtížná pro mariňáky. (Pán jeskyně se hlasitě zasměje). Pokud nejsou hráči dobře sehraní a neumějí správně využívat mariňákovy příkazy a schopnosti, nemají nejmenší šanci na úspěch. Pokud každý hraje sám za sebe, emzáci rozcupují všechny a všechno na kousky. Navíc peklo může využívat karty v podobě nepříjemných překvapení. Vypadá to pak jako hra kočky s myší. Je možné snížit obtížnost hry, ale nejsem toho zastánce. Pro ty, co chtějí hru dokončit podle pravidel, je to pořádná výzva a následná velká radost z výhry, respektive z přežití. Tohle je prostě DOOM, samotné peklo, nic pro fajnovky. Množit ovečky můžete v Agricole :-P 

 Celá zábava je schovaná uvnitř velké a těžké krabice, naplněné úplně po okraj. Nejdůležitější jsou hrací destičky různých velikostí, ze kterých se skládají scénáře, vykreslené kovovou podlahu vesmírné stanice, pokryté hektolitry krve. Zajímavostí je, že nová verze z letošního roku není zdaleka tak krvavá (proboha proč?). Další, neméně důležitou součástí, jsou velké figurky, kterých je celkově 66, rozdělené do tří barev. Tady musím uznat, že v nové verzi vypadají lépe, detailněji, ale i ty zroku 2004, které vidíte na fotkách, se nemají vůbec za co stydět. Kvalitně vyrobené - poctivé - bez nedostatků. 

"Světla zde jsou trochu tlumené, ale funkční. Nejasně rozpoznáváš několik zombie procházejících místností sem a tam. Po chvíli jeden z nich začmuchá a celá skupina se obráti proti vám . . . " 

Máme tu pavouky Trit a Démonické psy (moji oblíbení). Dále 84 karet, 66 figurek, 59 dílků mapy, 6 speciálních hracích kostek, přes 180 různých žetonů a mnoho jiné. Je toho opravdu spousty. Zpracování je kvalitní a grafika má tu správnou atmosféru. Vytknou bych mohl například, že čísla na kostkách se pravidelným hraním ošoupou, nebo že insert v krabici není žádný.

DOOM je čistá zábavná akční řežba, kde kosíte nepřátelé po desítkách ze všech stran. Pokud hru dobře znáte, probíhá všechno svižně. Hratelnost je totiž jednoduchá, ovšem obtížnost, jak už jsem zmínil, potrápí i zkušeného hráče. Dokážu si představit pokus dokončit úspěšně celou hru za jeden den, takový celodenní maratón DOOM od první do poslední mise. Ale je to téměř nemožná výzva ("Pán jeskyně" se naposled zasměje). Mít z hraní opravdu pekelně-silný zážitek a pak se podělit o dojmy, jaké to bylo. (Co říkáš Peťo, DOOM silvestr? ) 

Mé hodnocení: Po grafické a materiální stránce bych mohl mít pár malých výtek (viz. recenze), ale nic to nezmění na plném počtu bodů. Trofej neudělím, protože jsem přísný lovec mariňáků, ale jinak je původní DOOM naprosto parádní.

Není to nic extra světoborného, kde byste si museli namáhat vaše pozemské mozečky, spíše budete házet kostkami s minimálním prvkem taktiky. Ale já se u té akce sakra dobře bavím, prostě pecka!

Hodnocení designu: 5/5
Hodnocení hry: 4/5

Mějte se krásně . . . . v pekle!
Yarek, "Pán jeskyně"

PS:
Hodnocení mariňáka: "Do prdele! Jsou všude! Všichni tady chcípneme! Utíkejte!!"
Hodnocení hry: 0/5


Hodnocení útočníka: "Velmi příjemná, pohodová hra plná zábavy. DOOM: The Boardgame aneb "sežer si svého mariňáka" můžu vřele doporučit jak dospělým hráčům, tak i těm nejmenším. "
Hodnocení hry: 5/5


Komentovat a odebírat nás můžete na našem facebooku