recenze - WHOOSHBACK! - ČESKOSLOVENSKÉ LEGIE - RUSKO
Válka. Válka je vždycky stejná. Notoricky známá fráze z legendární hry Fallout popisuje třetí světovou nukleární válku. Ale nebojte se, dnes to nebude o postnukleárním světě ani o brahmínách. Dnes to bude o První, takzvané Velké válce a československých legionářích, kteří nasazovali životy, abychom si dnes mohli zpívat Kde domov můj.
Na druhou stranu, kdyby tenkrát vyhráli Němci, dnes můžeme beztrestně hajlovat na ulici. Ale to už je zas jiný, alternativní, příběh. Českoslovenští legionáři plnili během Velké války nepostradatelnou úlohu. Skromnou poctu všem padlým (i dnes již mrtvým) legionářům lze složit alespoň malou znalostí o jejich historii, úspěších a hrdinských činech. K tomu by mohla posloužit právě nová česká karetní hra Československé legie. Že se nejedná o hru moderního typu s inovativní geniální mechanikou prozrazuje autor již na krabici. Jedná se tedy hlavně o vzdělávací hru zaměřenou na historii.
Bavíme se konkrétně o historii v letech 1914 až 1920, jelikož měli ještě českoslovenští legionáři nedodělanou prácičku i po ukončení války. Všechno to začalo v Bosně, když picli jednoho Frantu, a končilo to smrtí zhruba dvaceti miliónů lidí. Ale vraťme se raději zpátky do roku 2021 k naší české karetce. Edice Whoosback! se zaměřuje na historii v kartách a první vydaná sada je zaměřená konkrétně na legionáře v Rusku. V druhé plánované sadě, která je již v přípravě, se přesuneme do Evropy. Co vás určitě nejvíce zajímá je, jak se tato karetka vlastně hraje a odpověď je naprosto geniálně jednoduchá - normálně.
Krabice obsahuje dva balíčky klasických karet s žolíky, jak je známe například u kanasty. Téma První světové a legionářů je obtisknuto na každé kartě. Zatímco číselné karty zobrazují konkrétní události, hlavové karty představují jednotlivé nejzásadnější postavy. Mimo dvou balíčků najdeme v krabici velkoformátový oboustranný plakát. Na jedné straně je výčet všech postav včetně jmen, roku narození a úmrtí. Na druhé straně časová osa neboli "klíč" k seřazení karet podle časové posloupnosti. Nejhodnotnější část hry je osmdesáti dvou stránková brožura obsahující krátké životopisy postav a detailní informace ke každé události.
Co nemůžu nevychválit jsou povedené kresby českého ilustrátora Michala Kociána, který se podílel mimo jiné i na knižním komiksu, taktéž o legionářích. Jeho podíl na hře má rozhodně velkou přidanou hodnotu.
Co přesně znamená, že se Whooshback!
hraje "normálně"?
Se dvěma balíčky československých legií lze zahrát všechny klasiky našich
babiček a dědečků. Žolíka, kanastu, prší, vojnu nebo klidně pokera. Je to
samozřejmé, od klasických karet se totiž kromě obrázků ničím neliší. Při
partičce pokeru se ale moc o historii nedozvíte. Proto je zde možnost zahrát
takzvané myšlenkové mapy nebo časovou osu.
Principem jsou znalosti historie legionářů a
jejich využití při skládání karet do časové posloupnosti. Každý hráč na střídačku táhne jednu kartu z balíčku, a snaží se ji umístit do řady tak, aby časově na sebe navazovaly. Taky vás hned napadl
Timeline? Každopádně, pokud jsou vaše znalosti historie na bodu mrazu,
popadněte přiloženou brožuru a pusťte se prvně do místy zajímavého čtení.
Je to bez jednoho roku přesně sto let, kdy se legionáři vrátili zpátky domů ke svým ženám a deskovkám. První sada Whooshback! vyšla v symbolickou dobu. Hlavním záměrem je vzdělávat, naučit nebo aspoň připomenout naši historii. A to jak dospělým, tak i dětem, kterým první světová válka může připadat jako velmi vzdálená minulost.
Whooshback! Československé legie je specifická vzdělávací hra, ke které musíte přistupovat s jistým zájmem. Pokud se nechcete učit historii, nebo nejste zrovna fanoušek světových válek, bude pro vás tato sada nezajímavá asi jako učebnice ze střední. Navíc ne zrovna nejlevnější. Na druhou stranu se sada nikdy neztratí. Klasiky jako prší nebo žolík se budou hrát i za dalších sto let.
ROZCHOD!
Yarek, generál párek
Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku