recenze - 7 DIVŮ SVĚTA
Nedávno jsme recenzovali Small World v jeho nové "WoWkové" verzi, ještě chvíli před tím Jaipur, který se své první lokalizace dočkal po jedenácti letech od vydání. Blackfire se očividně nebojí sáhnout po ověřené klasice a pro nás hráče je to jen dobře. A tak se, na českém trhu dlouho nedostupná, deskovka 7 Divů světa letos konečně dočkala dotisku, respektive mírně "vylepšené" edice.
Rozdíl oproti původní edici je znatelný už při pohledu na víko, ilustrace s Rhodským kolosem je tady víc v detailu a logo v parciálním laku se na vás vesele leskne. A leskne se i rub karet, které najdete v krabici. Desky divů jsou o něco větší, než jsme byli dříve zvyklí, každý div je moc pěkně graficky znázorněn v denní a noční verzi, na rozdíl od dřívějšího suchého rozdělení A/B. Mince zůstaly stejné, ale kartám chybí boční rámování, takže jsou všechny úžasné ilustrace Miguela Coimbry větší a výraznější. Je tady spousta drobných grafických rozdílů, navazující karty nejsou popsány jejich názvy, ale ikonkami jako v Duelu. Speciální kartu pro hru ve dvou tady nehledejte, ani pravidla už s touto krkolomnou variantou nepočítají.
Příprava je jednoduchá, podle počtu hráčů ze tří balíků epoch odstraníte nepotřebné karty a mezi karty třetí epochy přidáte fialové cechy. Každý hráč si vybere jeden z divů (karty na rozlosování divů už tady taky nenajdete) a do začátku dostane tři mince. No a můžete začít. 7 divů světa je draftovací hra, takže ve svém tahu vybíráte jednu z karet v ruce a zbytek posíláte sousedovi. Vybranou kartu můžete postavit, prodat, nebo s její pomocí postavit část divu. Zlepšujete si zdroje vašich surovin, vojenskou sílu a připravujete se na stavbu pokročilejších karet z dalších věků. Některé karty vám přinášejí čistý zisk vítězných bodů (modré), jiné je potřeba sbírat a vhodně kombinovat (zelené).
Moje oblíbená strategie, sběr zelených karet vědy, měla velký úspěch bohužel jen při prvních pokusech a 7 Divů světa je jedna z těch deskovek, kde u jedné partie nikdy nezůstanete. Platilo to u první edice a nic se nemění ani u té druhé. Na konci kola prostě zapíšete body do přiloženého bločku, provedete součty, pogratulujete vítězi a můžete hrát znovu. Všichni hrají současně, žádné zdržování, a když se před někým začnou množit hromádky karet, je potřeba si vyladit tempo. :)
Jasně, na trhu je spousta modernějších draftovacích her, jako například výborné Obludárium, které si od nás odneslo i trofej za zpracování. 7 Divů světa je ale doslova esencí draftování, protože se zaměřujete především na výběr karty ve svém tahu. Žádné kudrlinky, každý hru okamžitě pochopí, a i když hrajete pořád s těmi samými balíčky, znovuhratelnost tím pro mě nijak netrpí. Vždycky se na novou partii těším a od prvního tahu přemýšlím, jak svůj výběr karet optimalizovat a zároveň sleduju ostatní, pro jakou strategii se rozhodli. Hra trvá přibližně stejnou dobu ve třech, i v sedmi. I když v pěti až sedmi hráčích se na stole v podstatě odehrávají "dvě hry", vaše interakce totiž probíhá především se sousedními hráči.
A to je vše, v balení prostě dostanete tu samou hru jako posledně, jen s drobnými kosmetickými a ještě drobnějšími herními úpravami. Je trochu škoda, že Repos novou edici nepojal spíše jako sběratelskou a nevydal ji kompletní i s rozšířeními, klidně v tomhle novém kabátku. Rozšíření se ale určitě časem dočkáme samostatně. Počítám s tím i proto, že po novém vydání byla velká poptávka a jen ve svém okolí znám několik hráčů, kteří si tuhle krabici hned koupili.
A teď mě prosím omluvte, včera jsme hráli do tří do rána. To máte tak, když chce každý u stolu odvetu a pak odvetu za tu odvetu. Potřebuju to dospat.
Petr
Hodnocení designu: 4+/5
Hodnocení hratelnosti: 4/5
Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku